Řekni, kde ty kytky jsou..

Mohlo by se zdát, že článek je spíš pro muže, ale kdepak..
Když vám, ženy, někdo donese řezanou kytku, třeba se rozmyslíte, zda nebudete chtít příště spíš „jen“ bazalku v květináči..:)

  • Den matek se blíží a vy jste zapomněli své drahé mamince něco koupit, tak honem do obchodu pro nějakou tu růži..
  • Jdete na narozky své tetičce?
  • Nebo „jen“ chcete udělat radost své milé a cestou z práce se stavíte pro rohlíky v supermarketu a neodoláte kytici tulipánů, neboť cena je příznivá a vy milujete rozzářené oči ženy, jež je šťastná, že na ni myslíte?
  • Nebo jdete kouknout na ten roztomilý uzlíček, co se narodil vaší kamarádce a vy víte, že je fajn přinést i něco mamči, jež je krapet opomíjena při pohledu na to roztomilé mimi a tak ji chcete kyticí říci: „Klobouk dolů, jak jsi úžasně zvládla porod a máš můj obdiv, jak to zvládáš, sic ty počátky jsou někdy hodně náročné“.

Tak tohle vše chápu! Kytice mamince, nevěstě, tchýni, holce, se kterou začínáte, …

Jenže..

Napadlo vás někdy odkud se berou ty krásně vypadající, dlouho nevadnoucí, mnohdy hodně levné květiny?

Z Holandska? 🙂
Před Nizozemím čeká květiny ještě dlouhý výlet..
Z Afriky!

Co navíc vězí za tímto květinovým průmyslem?
V diplomové práci Kateřiny Kosové jsem se dočetla (a doplnila svými „vědomostmi“), že pěstování květin je založeno na intenzivním používání pesticidů (tenhle přípravek hubí jen škůdce, které by nám zničili úrodu, občas je i sníme na zelenině, ale to neva, hlavně, že to je pryč!), fungicidů (zázračný přípravek na hubení plísní, aby to kytky zmákly) a fumigantů (rozuměj prostě super vynález, který je určen proti škůdcům a nějakým dalším  chorobám) a dalších agrochemikálií (to jsou prostě všechny chemikálie, růstové hormony, umělá hnojiva, hormony apod, které je potřeba aplikovat, jinak by se květinám nedařilo, tak jak má:)

Dále jsem se dočetla, že půda pro květinky se samozřejmě také desinfikuje, používají se postřiky před samotným uříznutím květu, konče aplikací ochranné lázně před převozem květin, která má zajistit zpomalení dýchací procesu a udržení čerstvosti květin.
Pracovníci často nejsou vybaveni ochrannými pracovními pomůckami a nejsou dodržovány předpisy bezpečnosti práce s agrochemikáliemi. (1)

Je velká škoda, že květiny, které se pěstují u nás se vyváží do Německa, Slovenska, nebo Polska a k nám se dováži květiny z Afriky přes Holandsko, apod.

Kdybychom se začali více ptát v prodejnách s květinami, zda mají kytky i z české produkce.. dají avízo dál a dál a jednou třeba.. možná! určitě! věřím v to! ..budou naše kytky zpět.

A my se nebudem handrkovat o to, kdo má pravdu o tom, zda zaměstnanci v Africe, pěstující květiny, trpí víc nebo míň než ti v Bangladéši, šijící nám oděvy.
Tuto písemnou šarvátku jsem shlédla v jedné diskuzi, kde se řešil právě květinový průmysl. Úplně se zapomnělo na podstatu a řešilo se spíš, kdo bude mít poslední slovo!

Nevím. Třeba by si lidé v Keni chtěli na tom poli pěstovat potraviny pro sebe a své děti, než růže pro Evropany.
Nejsme naštěstí dělníky v Keni, ani Bangladéši. Ano, neviděla jsem na vlastní oči, jak to tam chodí, takže ať si každý s touto informací o kytkách a tom všem okolo udělá obrázek sám.

Já se řídím dle svého slezského rozumu. A ten mi říká, že květiny z květinového průmyslu zas tak k životu nepotřebuji.

A tak píši pro ty, kterým není lhostejné jak se chováme k planetě a k sobě navzájem. Pro ty, kteří hledají alternativy a těší je, když nějakou najdou.

Jak se asi cítí naše matka Země, když naši mamce doneseme kytici růží.

Neocenila by (ta mamka z masa a kostí a vlastně i ta druhá:) kdybychom přišli „jen“ s větvičkou šeříku, dali ji „jen“ pusu na čelo a sedli na chvíli na kávu?

Chápu, není čas! Jednodušší je prostě koupit ty kytky!

Ale zkusme to letos na den matek jinak. Koukejte, co se bude dít. Třeba zjistíte, že ta mamina nemá zas tak blbé kecy. Nechce už vás dávno vychovávat a dokonce se spolu po dlouhé době zasmějete.:)

Květiny nekupujem každý den, tak proč i tady saháme po rychlém řešení a ani nepřemýšlíme, zda není jiná možnost.

Když si zajedete někam do polí a tam natrháte kytici své ženě, kámošce, co slaví narozeniny, .. uvidíte, jaké zázraky se budou dít. Při nejmenším zjistíte, že tohle zastavení se během týdne je tak nějak ozdravující.

tip číslo 1!!!

Nemyslíte, muži, že by vaše žena ocenila, kdybyste ji přinesli květinu ručně natrhanou někde v poli? Jako jste to dělali za mlada, když jste byli chudými studenty a peníze bylo potřeba škudlit na důležitější věci. (Alkohol nemyslím, mám na mysli učebnice, samozřejmě!)

Ženy, ruku na srdce, neudělalo by vám větší radost, kdybyste dostaly trs nějaké trávy (tedy nádhernou kytici z luk a hájů) a věděly, že mužík musel zajet na kraj města a tam se brouzdal travinami, než vybral ty správné, vám zcela na míru?

Ano, vím, všude číhá nebezpečí, jako klíšťata a podobná havěť. Tak žena pak může muže večer zkontrolovat, zda se na něj nějaký hmyzák, během toho brouzdání se polem, nenalepil! 😀

tip číslo 2!!!

Nebo, když budete na ulici koukat kolem sebe a né do mobilu – Narazíte na prodavače květin. Většinou starší lidé, kteří pěstují květiny na své zahradě a přivydělávají si jejich prodejem. Je to fajn, když se u nich zastavíte, získáte krom dobrého pocitu a květin, také cenné informace – zjistíte jaké bude počasí na celý příští týden, nebo kde mají zrovna levná jablka! Takže zas ušetřený čas!:)

Hledala jsem na netu jak je to s květinářstvím s lučními, nebo ryze českými květinami a na pár jsem narazila. V Ostravě jsem žádné nenašla, což je velká škoda, a tak pokud jsem přehlédla, prosím doplňte do komentářů nebo prosím otevřete taky pro nás, Ostraváky, něco s českými kytkami, kdyby si někdo netroufl uvázat kytici sám z kytek z palouku!:)

Taky pokud jsem nějaké zapomněla doplnit, omlouvám se a klidně doplňte, budu moc ráda. Díky!:)
Tedy, pár tipů na květinářství s českýma kytkama, nádherným lučním kvítím, apod.

Praha
www.kytkyodpepy.cz
www.green-decor.cz
www.wegrowflowers.cz
www.kytkyodpotoka.cz
www.loukykvet.cz

Brno
www.plevel.info
www.efemer.cz/#

Slapsko
www.kveteto.cz/

Znojmo
www.rezanka.cz

Slyším ty námitky! A co zima? Ano, tady jsme narazili. V zimě klidně kupujte růže v celofánu, které leží záměrně u pokladen, aby ve chvílích čekání nás oslovila nádherná pestrochemickybarevná kytice.
Samozřejmě, že si dělám humor a pro toho, kdo chce, mám tip i na zimu!

Květiny v květináči.
Jsou sice pěstovány pomocí podobných praktik, jako ty řezané, ale výhodou je, že si Česká republika prozatím udržela tradici pěstování hrnkových květin, tudíž většina z nich je vypěstována v některém blízkém zahradnictví. (1)
Pokud je vaše žena zavřená v kanclu a vy byste ji chtěl dopřát trochu toho lepšího vzduchu než jen z osvěžovačů, tak neváhejte a kupte vzduch čistící květinu. Píši o nich také ve svém e-Booku.

Kdy kytici čokoládou nenahradíte

  • Svatba (alternativy jsou popsány v mém ebooku zdarma)
  • Poslední rozloučení (troufám si říci, že pokud je zima a nebo někdo prostě nechce přijít s kopretinami na pohřeb, tak i kdybychom kupovali takové řezané kytky z Afriky, ve chvílích smutečních, určitě by to mělo menší dopad na naší planetu, než ten, který se děje dnes.

Milujete řezané kytky, protože to zútulňuje váš dům a lahodí očku? V teplých dnech  trhejte, co roste kolem (né chráněné, jako třeba sněženky apod.). Zjistíte, že doby, kdy jste jako malá holka znala šecky kytky, které jste si lepila do herbáře, jsou tatam a možná se něco i přiučíte. A v  zimě, když nic nenajdete zapalte svíčku..:)

Když jsem psala, narazila jsem na veliké množství informací. Tenhle článek nemá být vůbec nějakým vědeckým. Jsou to pouze mé myšlenkové pochody poskládané do slov.

Pokud si o této problematice chcete přečíst víc, doporučuji ekolist.cz, nebo diplomovou práci Kateřiny Kosové, kterou jsem zde párkrát citovala.

Dovolím si ještě citovat brněnskou zahradní architektku Lucii Králíkovou, která to, co se děje ve světě květinového království, krásně popsala do pár vět a tím bych asi zakončila dnešní článek, ať ta slova můžou doznít ..

„Jako zákazníci známe zaběhlý květinový sortiment, který je celoročně k dispozici, ale méně už tušíme, že k nám putuje tisíce kilometrů, a jakou daň platí za jeho nízkou cenu a celoroční dostupnost, lidé i krajina v Zimbabwe, Keni či Ekvádoru. (2)

Neuvědomujeme si, že globální trh zapříčinil zánik téměř všech malopěstitelů květin a zahradnictví v našem sousedství. Mizí tak přirozená schopnost účelně využívat místní zdroje a často i pocit zodpovědnosti za své okolí. (2)

Díky vyšlechtěným květinám se šíří zvrhlá estetika floristického umění, která nám podsouvá pocit studu za obyčejnou kytku z venkovské zahrady nebo ze sobotní vycházky za město.“ (2)

 

Denisa 🙂

 

 

 

Citace:
(1) KOSOVÁ, Kateřina. Riskantní krása květin: Environmentální a sociálně-ekonomické důsledky květinového průmyslu a informovanost spotřebitelů [online]. Brno, 2006 [cit. 2019-04-25]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/xkjbg/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií. Vedoucí práce Hana Librová.
(2) http://www.efemer.cz/#

2 názory na “Řekni, kde ty kytky jsou..”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *